Početna strana > Rubrike > Ekonomska politika
Ekonomska politika
Ekonomska politika

Šta bi se sve uštedelo neprimenjivanjem jednostranog Prelaznog sporazuma sa EU

Dejan Mirović   
ponedeljak, 16. mart 2009.
Tadić se čak nije usudio ni da kaže da velike kompanije monopolista (kao što je Delta) ne treba da dobijaju kredite i subvencije od države. On je oštricu svoje kritike uperio prema nezaštićeni malim i srednjim firmama.
 
Ekonomska politika

Poljoprivredo, laku noć

Dušan Tubić   
četvrtak, 12. mart 2009.

Iz godine u godinu došlo se do toga da nema više odakle da se obnovi proizvodnja. I šta još da uradi seljak sa 10–20 hektara zemlje? Ako je i dobio kredite za mehanizaciju, svaka nova rata kredita je sigurno veća, pri čemu je cena mleka, pšenice, kukuruza, soje, suncokreta manja nego kada je on uzeo kredit.

 
Ekonomska politika

Sumrak srpskog zdravstva

Zorica D. Marković   
utorak, 10. mart 2009.

Slučaj „nestali bubreg“ paradigma je srpskog zdravstva – pacijent sve plaća, zauzvrat, od njega se očekuje da ćuti, ništa ne pita, trpi, arči svoje vreme u nedogled, a ako nešto pođe kako ne treba, da prihvati svu odgovornost na svoja pleća!

 
Ekonomska politika

Nokdaun, ali ne i nokaut

Ivan Rubanov   
utorak, 10. mart 2009.

Ni pogoršanje tržišne konjunkture, ni kriza likvidnosti, neće ukinuti investicije u nove cevovodne projekte. Moguće je tek da će se odgoditi rokovi njihove realizacije – jednih na kratko vreme, drugih na nešto duže, a trećih na neodređeno.

 
Ekonomska politika

Srbiji spasa nema

Nikola Turajlić   
ponedeljak, 09. mart 2009.

Srpska naučna ekonomska misao nema koncept za ublažavanje efekata globalne ekonomske krize. Nije izvesno da će Srbija preživeti tranzicijsku i protivkriznu terapiju ekspertskih vlada, a ne vidi se ni alternativa koja bi mogla pružiti nadu u uspešniji otpor nadolazećoj kataklizmi.

 
Ekonomska politika

Ulazimo u najveću depresiju i ona će biti svetska

DŽerald Selente   
petak, 06. mart 2009.

Za 2009. predskazujem totalni kolaps privrede - videćemo propast trgovinskog sektora na malo, zatim propast komercijalnih nekretnina... Doživećemo najveću depresiju ikada, mnogo težu od one 1930-ih godina.

 
Ekonomska politika

Srpska ekonomija u krizi: nazeb ili arogancija vladajuće elite?

Nikola Tanasić   
ponedeljak, 02. mart 2009.

U organizaciji Srpske liberalne stranke, Naprednog kluba i Nove srpske političke misli, održana je tribina posvećena svetskoj ekonomskoj krizi i dimenzijama njene pretnje po privredu Srbije.

 
Ekonomska politika

Krah privida stabilnog dinara i zdravog bankarskog sistema

Jovan B. Dušanić   
sreda, 25. februar 2009.

Svedoci smo kako danas sve razvijene zemlje Evrope ne dozvoljavaju da dođe do likvidacije bilo koje veće evropske banke, a naši ekonomski „eksperti“ odmah, po preuzimanju ključnih ekonomskih resora u vlasti, sve čine da ih što pre likvidiraju.

 
Ekonomska politika

Srpski antikrizni program

Dejan Mirović   
ponedeljak, 23. februar 2009.

Antikrizni program pokazuje ko ima faktičku moć u Srbiji. Dovoljno je samo pogledati ko ima najveću korist od ovog programa. Zapadne banke koje posluju u Srbiji i oligarh Mišković. U tom kontekstu, Dinkić više liči na neku vrstu satelita koji se kreće između ova dva centra moći.

 
Ekonomska politika

Ekonomska sloboda i dalje je najbolja politika

Mart Lar   
sreda, 18. februar 2009.

Kapitalizam je proglašen mrtvim, Marks se veliča, a nevidljiva ruka tržišta proglašava se krivom za sve neuspehe. Zapravo, nisu omanula tržišta, već vlade koje nisu odigrale svoju ulogu „vidljive ruke“ – stvarajući i garantujući tržišna pravila.

 
Ekonomska politika

Oporavak tek 2012.

Pol Samjuelson   
petak, 13. mart 2009.

Trenutna predviđanja po kojima će do delimičnog oporavka doći u drugoj polovini 2009. nisu realistična. Ne verujem da će oporavak da nastupi pre 2012. Slična situacija je bila i u periodu između Ruzveltove inauguracije, marta 1933, i početka Drugog svetskog rata.

 
Ekonomska politika

Prosjačka strategija

Boško Mijatović   
sreda, 11. mart 2009.
I onda dolazi veliko finale, po planu pametnijih glava u vladi: sa pečatom MMF-a odlazi se na blagajnu Evropske unije, koja, osećajući krivicu zbog svoje politike prema Srbiji, vadi pare i daje podršku srpskom budžetu. Merkelova potpisuje. Cvrčak opet preživeo zimu. Prosjačenje se isplatilo. Hepiend.
 
Ekonomska politika

Svetska kriza i Pera bakalin

Dragan M. Kostić   
utorak, 10. mart 2009.

Jedni savetuju da, dok traje kriza, ne treba počinjati nikakav posao, a drugi da se, ako postoje ikakve šanse, biznis započne odmah. Lideri i top menadžeri najmoćnijih svetskih kompanija polako izlaze iz stanja prvobitnog šoka i počinju vrlo ozbiljno da razmišljaju o raznim razvojnim strategijama.

 
Ekonomska politika

Evrofili protiv realnosti: realnost će pobediti

Sajmon Hefer   
utorak, 10. mart 2009.

Evro će biti izvor velikih problema umesto da bude koristan. Evro je slučaj bez presedana. Do sada je bilo unija zasnovanih na pokriću u srebru ili zlatu, ali ne i na dekretom propisanom novcu, koji teži inflaciji, a koji izdaju politički nezavisne države.

 
Ekonomska politika

Da li se Amerika probudila

Milan Purić   
ponedeljak, 09. mart 2009.

Obične građane Amerike spoljna politika interesuje samo ukoliko se tiče njihovog životnog standarda. Moraće neko da im objasni da je prošlo vreme kad je dolar poduprt oružjem umesto zlatom bio sredstvo kojim su iz svih regiona sveta dovlačili sirovine kojima su gradili svoje snove.

 
Ekonomska politika

Decenijska kriza

Branko Pavlović   
sreda, 04. mart 2009.

Veliki broj građana Srbije uopšte nema svest o tome da je sadašnje stanje nerealno dobro i da u narednih dvadesetak godina boljeg neće ni biti. Naravno, ovo danas je loše, ali je mnogo bolje od druge polovine ove godine i neuporedivo bolje od sledeće i narednih godina.

 
Ekonomska politika

Monetarna Kadinjača

Branko Radun   
petak, 27. februar 2009.

Recept stimulisanja potrošnje koja se sprovodi na zapadu ne može biti rešenje i za jednu lipsalu privredu kakva je naša. Naročito ne veštačko kreditno stimulisanje potrošnje, bez stimulisanja domaće proizvodnje, jer se tako samo povećava naš trgovinski deficit i dug stranim banakama.

 
Ekonomska politika

Istočno pitanje

Nebojša Katić   
utorak, 24. februar 2009.

Poput Srbije, najveći broj tranzicionih zemalja dobar deo kredita je proćerdao, ostao sa ranjivom ekonomijom i sa ogromnim teretom dugova raspoređenih na privredu, građane i budžete. U krizi koja traje, dugovi će dodatno porasti.

 
Ekonomska politika

Otvoreno pismo predsedniku Tadiću

Dejan Miljković   
ponedeljak, 23. februar 2009.

Veća verovatnoća je da će tok kapitala promeniti smer i krenuti izvan Srbije, a to će stvoriti još veći pritisak na depresijaciju dinara kroz povećanje tražnje za devizama. Postoji mogućnost pojave valutne krize, a onda se celokupni ekonomski sistem raspada.

 
Ekonomska politika

„Telekom“ na rasprodaji

Mladen Đorđević   
petak, 13. februar 2009.

Vlada trenutno panično razmišlja kako da popuni zjapeći bezdan deficita, i u tu svrhu je od svojih partnera iz Evropske komisije i MMF-a obezbedila veću količinu novca.Teško je predvideti da li će dobijeni novac biti dovoljan za pokrivanje ogromnog manjka u državnoj kasi.

 
<< Prva < Prethodna 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Sledeća > Poslednja >>

Strana 26 od 35
SVI TEKSTOVI U RUBRICI

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner